موسیقی، رقص و فرهنگ

پروژه باربد

پروژه موسیقی «باربد» زاده ی تفکر رضا، حمید و نوید محسنی پور می‌باشد. این سه برادر در ایران موسیقی را از زمان کودکی آغاز کرده و به شکل جدی ادامه داده و به صورت حرفه ای در ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر تلویزیون ملی ایران می نواختند.

برادران محسنی پور از «هنرستان موسیقی تهران» فارغ التحصیل شدند، سپس مدرک دوم را در «کنسرواتوار سانتا چچیلیا» در رم، شهری که در حال حاضر در آن زندگی می کنند، دریافت کردند.

این پروژه در ایتالیا مورد توجه و استقبال بسیار زیاد عموم علاقمندان به موسیقی، رقص و فرهنگ ایرانی قرار گرفت. این گروه در دو جهت هنری فعالیت می کند:

از یک سو اجرای موسیقی سنتی ‌و کلاسیک ایرانی با سازهای مخصوص

و از سوی دیگر، ترکیب موسیقی ایرانی با سایر ژانرهای موسیقی از سراسر جهان.

نام این پروژه برگرفته شده از «باربد»، موسیقی‌دان ایرانی عصر ساسانی که در زمان خسرو دوم، از سال 590 تا 628 میلادی، می‌زیسته است.

بر اساس موفقیت‌های به‌دست‌آمده، هنرمندان و برگزارکنندگان با اشتیاق فراوان به کار خود ادامه داده‌اند و همکاری‌ها و برنامه های نوآورانه‌ای را تدارک دیدند.

این پروژه نه تنها به الگوها و ژانرهای کلاسیک موسیقی محدود نمی شود، بلکه بواسطه ی «خلاقیت» - آنچه که جوهر وجودی هنر می پندارد - افق های جدیدی را تجربه و زیست می کند.

در همین راستا، این پروژه از همکاری با هنرمندان مهم موسیقی و رقص ایرانی، از جمله رقصنده سرشناس شاهرخ مشکین قلم بهره می برد و در واقع با او مجموعه ای از کنسرت ها را در اروپا اجرا می کند، از آکادمی فیلارمونیک رم تا سالن فیلارمونیک کلن.

پروژه باربد در فستیوالهای موسیقی مهمی در اروپا و سراسر جهان از جمله "جشنواره جاز دلتا" در روسیه شرکت کرده است.

در این جشنواره، سه برادر با «ارکستر تترافونیا» و مدیر کنسرواتوار سانتا چچیلیا، «آلفردو سانتولوچی»، نواختند.

«باربد» تلاش می‌کند که چشم‌انداز هنری خود را با درگیر شدن با متنوع‌ترین ژانرهای موسیقی و رقص، و توجه ویژه به ژانرهای بدیع‌تر و کمتر شناخته‌شده‌تر برای عموم، گسترش دهد. با در نظر داشتن این موضوع، امکان همکاری با هنرمندان ژانرهای مختلف موسیقی، از سراسر جهان وجود دارد.

برادران محسنی پور در حال حاضر با «والریا ویلژیا» خواننده، نوازنده چنگ و آهنگساز، «مهدی الیاس بابا آمور» نوازنده ویلنسل الجزایری و «الساندرو سورا» آهنگساز همکاری دارند. این همکاری نوآوری های زیادی در تولید هنری گروه به همراه داشته است. یکی از این موارد، به عنوان مثال، استفاده از زبان های مختلف در ترکیب قطعات آنهاست. یکی از نتایج این همکاری، ساخت قطعه ای اورجینال بود که توانست در سال ۲۰۲۰ برنده مسابقه موسیقی Roma Capitale شود.

از آخرین و در دست اجراترین فعالیت های پروژه می توان به همکاری با «حسین بهاربین» خواننده ایرانی و «نیما گیلکی» نوازنده کمانچه اشاره کرد.

این همکاری بین نوازندگان با پیشینه‌های مختلف و ملیت‌های مختلف منجر به ایجاد سبکی شده است که سنت‌های شرقی و غربی را در هم می‌آمیزد و با نزدیک کردن فاصله‌های فرهنگی، شخصیت هنری منحصربه‌فردی را تعریف می‌کند. البته این فعالیت ها همیشه همراه و هم گام با اجرای رپرتوار سنتی فارسی به جلو می‌رود.

«پروژه باربد» یک کار تیمی و تحقیقاتی است که قصد دارد پیشنهادی نو و هیجان انگیز باشد برای تمامی انسان های با احساس و علاقه مند به هنر و خلاقیت در تمام کشورهای جهان؛ ورای هر مرز و رنگ و زبان.